شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸
0937-1464-764

انتخاب در طراحی وب؟!

Payam Hayati

یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۶

625

از کجا باید شروع کنم؟ چه زبانی را باید انتخاب کنم؟ کدام دوره ها را باید سپری کنم؟

این مقاله را به صورت پرسش و پاسخ برای آن دسته از علاقمندان و عزیزانی تهیه کرده ام که در ابتدای مسیر قرار گرفته اند و سر در گم پاسخ های مناسبی برای سوالات خود می باشند.
دست نوشته های بنده بر اساس تجربه کاری ، تدریس و برداشت مفهومی از ابتدای کار طراحی وب تا به الآن می باشد.
سوال : می خواهم طراحی وب یاد بگیرم از کجا باید شروع کنم؟
پاسخ : پاسخ این سوال را با سوال دیگر آغاز می کنم؟!تا چه اندازه می خواهید یاد بگیرید؟
اگر می خواهید حرفه ای شوید و به دید شغل به طراحی وب نگاه می کنید باید یک دسته از زبان ها،برنامه و پایگاه داده زیر را به صورت کامل فرا بگیرید :
دسته اول :
HTML & CSS,jQuery,JavaScript,Ajax,Bootstrap,PHP & MySQL,Photoshop
دسته دوم :
HTML & CSS,jQuery,JavaScript,Ajax,Bootstrap,ASP.NET With C# ,Photoshop,SQL
همانطور که مشاهده می کنید تفاوت در پایگاه های داده،زبان اسکریپت نویسی PHP و تکنولوژی ASP.NET می باشد که این تکنولوژی به دو زبان VB و C# قابل پیاده سازی است (پیشنهاد C#).


سوال : نمی خواهم حرفه ای شوم و از طریق طراحی و به کسب و کار بپردازم،فقط می خواهم توانایی طراحی و ایجاد یک سایت شخصی را داشته باشم،چه زبان هایی باید یاد بگیرم؟
پاسخ : فقط نیاز به یادگیری زبان های HTML,CSS دارید.
با فراگیری این دو زبان می توانید یک سایت کامل استاتیک راه اندازی کنید،منظور از استاتیک سایتی است که قابلیت تعامل با کاربر را نداشته باشد،مثلا" در سایت امکان ثبت نام وجود نداشته باشد،سایت دارای پایگاه داده نباشد،کاربران توانایی قرار دادن نظرات خود را در مورد مطلب ایجاد شده نداشته باشند و مواردی از این قبیل.به سایت هایی که موارد نامبرده شده را دارا باشند سایت های داینامیک (پویا) گفته می شود.

سوال : نمی خواهم حرفه ای شوم و از طریق طراحی و به کسب و کار بپردازم اما می خواهم یک سایت داینامیک داشته باشم،زمان و علاقه ای به یادگیری زبان های برنامه نویسی و اسکریپت نویسی تحت وب هم ندارم؟
پاسخ : باید از CMS ها استفاده کنید (سیستم های مدیریت محتوا)،CMS ها برنامه های آماده با رابط گرافیکی و پنل مدیریتی آسان جهت پیاده سازی یک وب سایت داینامیک می باشند،تقریبا" تمامی آیتم های یک سایت داینامیک در قالب افزونه ها (کامپوننت،ماژول،پلاگین) برای این CMS ها تولید شده است،با مسلط شدن به یکی از CMS های موجود که از جمله مهمترین آنها جوملا،وردپرس و دروپال می باشد می توانید یک سایت داینامیک با قابیلت های متعدد را دارا باشید.

سوال : کدام CMS را انتخاب کنیم؟
پاسخ : پیشنهاد بنده جوملا (Joomla) می باشد.چرا؟!
1. رابط گرافیکی قوی.
2. گستردگی و بروز بودن افزونه ها.
3. پشتیبانی قوی سایت ها و انجمن های فارسی.

پایان.
اگر سوالات دیگری دارید می توانید با ایمیل زیر در ارتباط باشید :
ایمیل : payam.hayati@yahoo.com