چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸
0937-1464-764

دستگاه های برق اضطراری


وسیله ای است که در کنار یک رایانه (یا مصرف کننده برقی دیگر) نصب می‌شود و هنگام قطع یا تغییرات شدید ولتاژ ورودی، امکان ادامه کار در حالت نرمال را برای مصرف‌کننده فراهم می‌کند. UPSهای کوچک معمولاً درون خود، یک باتری دارند که هنگام وجود برق در حالت عادی آن را شارژ می‌کنند. هنگام قطع برق یا افت ولتاژ زمانی که ولتاژ از یک مقدار کمتر شود UPS به طور اتوماتیک منبع تغذیه رایانه را از برق شهر به باتری موجود درون خود تغییر می‌دهد این کار در مدت زمانی حدود یک یا ۲ میلی ثانیه انجام می‌پذیرد و در نتیجه رایانه متوجه قطع جریان الکتریکی نشده و به کار خود ادامه می‌دهد.

یوپی‌اس یا منبع تغذیه بدون وقفه

یو پی اس Off-Line:
در یو پی اس های آنلاین اینورتر (Inverter) دستگاه همواره روشن می باشد و مصرف کننده دائما از طریق اینورتر دستگاه تغذیه میشود .
یو پی اس On-Line:
در یو پی اس های آنلاین اینورتر(Inverter) دستگاه همواره روشن می باشد و مصرف کننده دائما از طریق اینورتر دستگاه تغذیه میشود .
یو پی اس Line-Interactive:
در یو پی اس های لاین اینتراکتیو آلجا (Line-Interactive) دستگاه دارای مبدل دو طرفه می باشد که هم نقش اینورتر و هم نقش شارژر را دارد و شکل موج ولتاژ در حالت کارکرد باتری بصورت سینوسی می باشد.


چگونه UPS مناسب خود را انتخاب کنیم؟

پارامترهای اصلی جهت خرید یک دستگاه UPS
(THD Total Harmonic Distortion) بارهایی که از منابع تغذیه سوئیچینگ استفاده می کنند ، به دلیل ایجادهارمونیک در شبکه باعث داغ شدن سیم نول و به تبعه آن باعث بروز گرما در سیستم برق می شوند . بنابراین در جاهایی که تعداد منابع تغذیه سوئیچینگ زیاد دارند بهتراست از ups استفاده گردد که THD جریان ورودی پایین مثلا 10% داشته باشد البته این را نیز نباید فراموش نمود که در جایی که ژنراتور نیز وجود دارد استفاده از UPS با THD پایین ضروری می باشد.

زمان سوئیچ :
فاصله زمانی بین سوئیچ از برق شهربه باتری و بالعکس ، هرچه این زمان بیشتر باشداحتمال ریست شدن کامپیوتر در لحظه سوئیج بیشتر می گردد .
On line / UPS پشتیبانی زمان سوئیچ صفر: مدت زمان مورد نیاز برای پشتیبانی از باتری در زمان قطع برق شهر ، این زمان بستگی به آمپر ساعت باطری داشته و با کم و زیاد شدن آمپر ساعت باتری کم و زیاد می گردد فقط یو پی اس باید قابلیت شارژ باتری را درکمترین زمان ممکن 6541651حدودا بین4 تا 8 ساعت را داشته باشد در بعضی یو پی اس ها محدودیت جریان شارژ دارد.

نویز شنیداری :
زمانی که دستگاه روشن است ،صدای ناشی از فن یا ترانس دستگاه میزان نویزی را ایجاد میکند ،استفاده از یو پی اس با کمترین نویز در ادارات و بیمارستانها و مکانهایی که نیازمند کمترین صدا می باشند ضروری می باشد.

سایز و وزن :
سایز و حجم دستگاه میتواند بر اساس مکان استفاده متفاوت باشد.

استحکام و قابلیت اطمینان :
استحکام و قابلیت اطمینان زیاد در برابر شرایط آب و هوایی و شرایط سخت و بحرانی (اضافه بارهای لحظه ای)از مهمترین پارامترهای انتخاب یو پی اس می باشد.

تکنولوژی ساخت و شکل موج خروجی :
چنانچه منابع تغذیه دستگاه های مورد استفاده بسیار حساس بوده و هیچگونه نویز یا اعوجایی نباید به آن وارد شود و شکل موج خروجی به صورت سینوسی کامل و بدون قطعی و بدون وابستگی به ولتاز ورودی لازم باشد ،پیشنهاد میگردد از یو پی اس ONLINE استفاده شود و چنانجه ورود نویز یا تغییر شکل موج خروجی سیستم از درجه اهمیت کمتری برخوردار است ،یو پی اس ها Line_Interactive توصیه می شود.

توان نامی :
از دو راه می توان توان نامی را برای UPS را محاسبه نمود:
روش اول : توان مصرفی تک تک دستگاهها را برحسب وات محاسبه نموده و با هم جمع نموده و بر ضریب توان خروجی یو پی اس تقسیم نموده توان دستگاه یو پی اس بر حسب ولت-آمپر بدست می آید.
روش دوم : جریان مصرفی کل دستگاهها را اندازه گرفته در 220 ضرب می نما ییم توان یو پی اس بر حسب ولت-آمپر بدست می آید.
البته بهتر است که مقدار بار متصل به یو پی اس نهایتا 70% از توان خروجی یو پی اس باشد تا در بارهای لحظه ای و کلید زنی که جریان لحظه ای دارند فشار کمتری به یو پی اس وارد شود.ب

چگونه زمان برق دهی(Back Up) را برای باتری ها محاسبه کنیم؟
زمان Back up مدت زمانی است که باتری باید انرژی و توان مورد نیاز بار را تامین نماید و اغلب به آن زمان استقلال (Autonomy) یا زمان دشارژ نیز گفته می شود .
باتریها درانواع گوناگون و میزان آمپرساعت متفاوت عرضه می شوند ، بنابراین به منظور نصب باتری مناسب و استفاده ازآن باید محاسبه دقیقی انجام گیرد.
سازندگان باتری همیشه جداول یا نمودارهایی را عرضه می کنند که با استفاده از اطلاعات آنها می توان ظرفیت سرویس دهی موردنیاز را تعیین کرد.
قبل از نصب UPS چه موارد ایمنی باید رعایت گردد:
طریقه حمل و قرارگیری برای سالم رساندن UPS به مکان نصب
اندازه و وزن ، آیا محل نصب فضای کافی برای نصب UPS و کف آن تحمل وزن UPS را دارد.
انتخاب مکان نصب مناسب برای بالا بردن طول عمر UPS و باتری
شرایط محیطی حرارت ، رطوبت و نویز صوتی محل نصب
نصب الکتریکی نوع اتصالات ، مقطع کابلهای ورودی و خروجی ، فیوزهای حفاظتی و غیره …
اتصال بار به یو پی اس فاز و نول بارها مستقیما به یو پی اس و تابلوی UPS وصل گردد ودر بین راه با برق شهر اتصال نداشته باشد ، توزیع بار بین فازها در صورت سه فاز بودن و غیره…
اتصال زمین ارت ، برای برطرف کردن نویز و حفاظت دستگاههای برقی و یو پی اس
بررسی عملیات نصب بررسی نصب و راه اندازی بدون خطا و اشکال

محل مناسب برای UPS و باتری باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟
فضای موجود کافی باشد .
سطح زمین توان تحمل وزن دستگاه را دارا باشد.
نصب دستگاه باعث ایجاد مزاحمت برای کارکنان یا اختلال در کارها نشود.
تجهیزات ایمنی جهت دسترسی آسان به یو پی اس فراهم باشد.
نصب یو پی اس نباید برجریان هوا و شرایط محیطی تجهیزات تاثیری بگذارد .
سعی شود کلیدها و ابزار سوئیچ و کنترل یو پی اس در یک مکان باشد .
در محل انتخاب شده برای نصب یو پی اس؛جای امنی برای تعبیه باتری وجود داشته باشد .
مشخصات برق ورودی دستگاه چگونه باید باشد و چه نکات ایمنی باید رعایت گردد؟
از فازهایی استفاده نمایید که بارهایی با جریان لحظه ای بالا روی آن نباشد که هر بار با وارد شدن این بارها ولتاژ از حد متعارف افت ننماید .
از فیوز جداگانه در تابلو برق شهر برای UPSاستفاده نمایید .
فیوز ورودی یو پی اس را با توجه به ماکزیمم جریان ورود با ضریب 2/1 انتخاب نمایید.
در صورتی که یو پی اس سه فاز می باشد ترتیب فازها رعایت گردد .
فرکانس برق ورودی از محدوده مجاز خارج نباشد .
ولتاژ ورودی از حد مجاز خارج نباشد .