خانه بلاگ web


پلتفرم Node.js چیست؟ 164  

نویسنده: لیلا رحیمی

در یک تعریف ساده می توان Node.js را بدین شکل تعریف کرد، Node.js همان جاوا اسکریپت است با این تفاوت که می توان از آن برای برنامه نویسی یا پردازش های سمت سرور استفاده کرد.

پلتفرم Node.js چیست؟

این پلتفرم بر پایه موتور جاوا اسکریپت مرورگر گوگل‌ کروم پیاده سازی شده است.

همانطور که می دانید جاوا اسکریپت یک زبان تحت کلاینت یا فرانت هست و طراحان و توسعه دهندگان وب برای اینکه بتوانند با بانک اطلاعاتی ارتباط برقرار کنند یا پردازش های سمت سرور را انجام دهند مجبور بودند یک زبان سمت سرور مثل PHP را یاد بگیرند.

به همین خاطر توسعه دهندگان جاوا اسکریپت به این فکر افتادند تا با توسعه دادن آن در قالب Node.js نیاز به یادگیری زبان دوم را برطرف کنند و کاربران تنها با استفاده از یک زبان بتوانند پردازش های سمت کلاینت و سرور را تنها با یادگیری یک زبان انجام دهند.

این نکته را در باید در نظر گرفت که Node.js یک زبان برنامه نویسی نیست، بلکه یک پلتفرم هست که به ما اجازه می دهد که از جاوا اسکریپت در سمت سرور استفاده کنیم.

 

Node.js نیز همانند سایر زبان های برنامه نویسی و پلتفرمها دارای مزایا و معایب خاص خود می باشد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

  • معایب Node.js:

- برای استفاده از Node.js شما نیاز به سرور مجازی یا اختصاصی دارید، متاسفانه این پلتفرم بر روی هاست های اشتراکی به درستی کار نخواهد کرد.

- این پلتفرم همچنان جزء پلتفرم های جدید محسوب می شود و کتابخانه های استانداری و معتبری از جاوا اسکریپت برای آن وجود ندارد به همین خاطر App های تولید شده تا حد زیادی به توسعه دهندگان خود وابسته هستند.

 

  • مزایای Node.js:

- با نوشتن یک بار برنامه می توانید آن را در سیستم عامل های مختلف مثل ویندوز، لینوکس و مک اجرا کنید.

- فرایند Debugging یا خطایابی در پروژه های Node.js ساده می باشد.

- به سرعت در حال توسعه و رشد می باشد.

- پردازش ها در Node.js به سرعت انجام می شوند و multitaskings سنگین نیز تاثیری در روند پردازش های دیگر ندارند.

 

  • چه شرکت هایی از Node.js استفاده می کنند:

شرکت های بزرگی همچون Microsoft,PayPal,eBay و Yahoo از این پلتفرم در سایت های خود استفاده می کنند.

 

  • بازار کار Node.js در مقایسه با سایر زبان ها و پلتفرم ها:

بازار کار و آگهی های استخدامی این پلتفرم به خاطر تازه بودن و ناشناخته بودن نسبت به زبان های برنامه نویسی و تکنولوژی های دیگر از جمله PHP و یا فریم ورک لاراول کمتر می باشد اما با توجه به رشد چشمگیر Node.js در آینده نزدیک شاهد افزایش آگهی های استخدامی و نیاز به توسعه دهندگان این پلتفرم می باشیم.

 

  • نتیجه گیری:

Node.js برای طراحان و توسعه دهندگانی که هنوز وارد دنیای برنامه نویسی سمت سرور نشده اند یک انتخاب کلیدی هست اما برای توسعه دهندگان Full stack که زبان برنامه نویسی و فریم ورک های موردنظر خود را از قبل فرا گرفته اند پیشنهاد نمی شود.

 

دریافت Node.jd

شروع کار با Node.js

آموزش های برنامه نویسی و طراحی وب
نظرات شما