خانه بلاگ web


چگونه و از کجا برنامه نویسی را شروع کنم؟ 216  

نویسنده: پیام حیاتی

این روزها برنامه نویسی موضوع داغی است. بیشترمردم شروع به یادگیری آن می کنند. حتی بچه ها این روزها یاد می گیرند چگونه کد بزنند.

چگونه و از کجا برنامه نویسی را شروع کنم؟

مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه

 • انتخاب یک زبان برنامه نویسی برای شروع

ممکن است الان مدتی به این فکر کرده باشید یا تصمیم گرفته اید که برنامه نویسی را شروع کنید اما تصوری ندارید که از کجا باید شروع کنید.

وقتی نوبت به انتخاب اولین زبان برنامه نویسی برای یادگیری می رسد ، مواردی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. لیست زبانهای برنامه نویسی طولانی است و هر ساله رو به رشد است. هیچ توصیه ساده ای وجود ندارد ، مانند اینکه : "شما باید ____ یاد بگیرید".

انتخاب اولین زبان برنامه نویسی شما نباید به آرامی انجام شود ، زیرا به احتمال زیاد صدها ساعت تمرین لازم برای رسیدن به نیمه مناسب خواهد بود. اگرچه اکثر برنامه نویسان باتجربه موافق هستند که زبانهای برنامه نویسی سطح بالا یادگیری نسبتاً آسانتری دارند.

قبل از یادگیری پنج زبان مختلف ، ابتدا یادگیری یک زبان مهم است و شما باید آن را به خوبی یاد بگیرید!

سرانجام ، هنگامی که شما به عنوان یک برنامه نویس تجربه کسب کردیدمی توانید سایر زبان ها و موارد مربوطه را یاد بگیرید. اما همین که تازه کار را شروع کرده اید ، ابتدا به یکی بچسبید.

 

 • در اینجا لیستی از مواردی که باید در نظر بگیرید :
 1. یادگیری چقدر سخت است؟
 2. چقدر محبوب است؟ آیا بازار کار وجود دارد؟
 3. چه مقدار منبع برای یادگیری این زبان وجود دارد؟
 4. چشم انداز بلند مدت این زبان چیست؟

 

 • 1. یادگیری چقدر سخت است؟

همه زبانهای برنامه نویسی دارای منحنی یادگیری یکسان نیستند. از آنجا که شما به عنوان تازه کار بدون هیچ تجربه ای شروع به کار می کنید ، بهتر است یادگیری شخصی را شروع کنید که یادگیری آن نسبتاً آسان است. همانطور که قبلاً نیز گفتم ، زبان های برنامه نویسی سطح بالا (مانند JavaScript ، PHP یا Python) نقطه شروع خوبی هستند.

 

 • 2. زبانهای برنامه نویسی محبوب

در اینجا می توانید لیستی از زبانهای برنامه نویسی محبوب را پیدا کنید. این لیست باید این ایده را در مورد میزان محبوبیت یک زبان خاص در حال حاضر ایجاد کند. اما به یاد داشته باشید که فقط به دلیل محبوب بودن ، نباید یک زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید.

 

 • 3. چند منبع وجود دارد؟

همانطور که می خواهید یادگیری را شروع کنید ، به دانش دیگران وابسته شدید خواهید بود. زبان های برنامه نویسی که مدت زمان طولانی تری دارند ، احتمالاً منابع بیشتری دارند.

برخی از منابع محبوب برای شروع یادگیری برنامه نویسی :

 1. Medium
 2. Stack Overflow
 3. YouTube
 4. Official documentation of the programming language
 5. Training websites, such as Lynda.com (now LinkedIn Learning)
 6. W3Schools
 7. Books

 

 • 4- چشم انداز بلند مدت

در اینجا چند سؤال وجود دارد که می توانید در مورد چشم انداز زبان برنامه نویسی به آنها پاسخ دهید:

چند سالی است که از انتشار آن می گذرد؟

چند پروژه بزرگ وجود دارد؟

کدام شرکتهای بزرگ از آن استفاده می کنند؟

 

 • برنامه نویسی را شروع کنید

اگر زبان برنامه نویسی خود را انتخاب کرده اید ، در نهایت می توانید برنامه نویسی را شروع کنید، قسمت هیجان انگیز شروع می شود.

در اینجا سه نکته برای کمک به شما در این راه آورده شده است:

 • 1. صبر

بله ، برنامه نویسی برای یادگیری دشوار است. این بدان دلیل است که چیزهای زیادی برای آموختن وجود دارد.

شما تازه شروع به یادگیری کرده اید، بنابراین اجتناب ناپذیر است که برخی از مباحث برای شما منطقی به نظر نرسد و این سناریو احتمالاً بارها و بارها اتفاق می افتد. موفقیت شما در یادگیری، بستگی به چگونگی برنامه ریزی و نحوه عملکرد شما در این شرایط دارد.

اگر موضوع خاصی را نمی فهمید ، از آن دور نشوید. درست در جایی که هستی بمان. اگر شروع به جست و خیز برخی از قسمت ها کنید زیرا آن را نمی فهمید ، بعدا دچار مشکل خواهید شد.

بیشتر اوقات ، وقتی شما یک زبان برنامه نویسی را یاد می گیرید ، مباحث تجمعی است. ساختن دیوارهای خانه هنگامی که پایه و اساس نداشته باشد ، منطقی نیست.

اگر موضوعی را در اولین امتحان درک نکردید ، ناامید نشوید! صبر مهم است. گاهی اوقات ، خواندن توضیحی از شخص دیگری به شما کمک می کند تا آن را بفهمید.

 

 • 2. ویرایشگر

یک ویرایشگر خوب می تواند درک بهتری از آنچه اتفاق می افتد به شما ببخشد. کدنویسی را در دفترچه یادداشت شروع نکنید ، خودتان یک ویرایشگر مناسب باشید. این کار را برای خود کمی راحت تر کنید.

 

 • 3. سلام جهان!

بهترین راه برای کثیف شدن دستان شما با برنامه نویسی اساسی ترین قطعه کد ممکن است. ما به آن مثال اساسی سلام جهانیان می گویم!

امیدوارم که این مقاله به شما در شروع کار در زمینه یادگیری اولین زبان برنامه نویسی خود کمک کند.

 

کتاب راهگشای وب

منبع
نظرات شما