خانه بلاگ web


نسخه‌ بندی معنایی در لاراول (Semantic Versioning) 46  

نویسنده: پیام حیاتی

بعد از منتشر شدن ورژن 6.0 لاراول ، نسخه بندی معنایی نیز معرفی شد.

نسخه بندی معنایی به توسعه دهندگان کمک می کند تا پردازش بروزرسانی را به شکل دقیق تر و صحیح تر انجام دهند، برای اینکه بهتر این موضوع رو درک کنید با یک مثال این موضوع رو دنبال می کنیم.

نسخه‌ بندی معنایی  در لاراول (Semantic Versioning)

از نسخه 6 لاراول، ورژن بندی به صورت سه رقمی مشخص خواهند شد مثلا لاراول نسخه 6.0.0، این مورد برای پکیج ها نیز صدق می کند.

حال فرض کنید برای یک پروژه از لاراول  نسخه 6 استفاده کردیم و بعد از مدتی متوجه می شویم نسخه جدیدی ارائه شده است، مثلا نسخه 6.0.1 اما نمی دانیم با بروزرسانی به این نسخه برای پروژه مشکلی به وجود خواهد آمد یا خیر؟ این مور

در نسخه بندی معنایی این مشکل بدین شکل برطرف شده است :

به ترتیب اعداد از سمت راست عدد اول بیانگراین هست که تغییرات اتفاق افتاده بسیار جزئی بوده اند و با بروزرسانی مشکلی به جود نخواهد آمد، مثلا توسعه دهنده تنها باگ های یک سری توابع نوشته شده را برطرف کرده است.

عدد دوم به ما می گوید تغییرات بیشتری نسبت به حالت قبل اتفاق افتاده است ، مثلا یک سری توابع جدید به این نسخه اضافه شده است اما این تغییرات ساختاری نیستند و توابع قبلی همچنان به کار خود ادامه می دهند و در صورت بروزرسانی نباید مشکلی در روند کارکرد پروژه هایی رخ دهد که از نسخه های قبلی استفاده می کردند.

و در نهایت عدد سوم مشخص می کند که تغییرات ساختاری اتفاق افتاده است و بعد از بروزرسانی به احتمال بسیار زیاد برای بخش هایی از پروژه که از نسخه قبلی استفاده می کردند مشکلاتی به وجود خواهد آمد.مثلا تغییرات نسخه 6.0.0 نسبت به 7.0.0 زیاد می باشد.

این کلیت نسخه بندی معنایی در لاراول می باشد.
نظرات شما